Svátek má: Dana

Komentáře

Jan Campbell

analytik, publicista

Co jsem nenapsal, až teď

To, co Putin řekl na Valdajském fóru 2022, je bezprecedentní prohlášení, které jsem neintegroval do příspěvku – Poselství Valdaje (30.10), ale do připravované knihy: Sympozium.


Nejedná se o běžný návrh rovných a vzájemně výhodných obchodních systémů, jak se navenek zdá. Je to slogan: nastal čas zničit Federální rezervní systém USA jako centrum světové měny a mezinárodního vypořádání. Rusko bude v tomto směru využívat všech svých vojensko-politických a ekonomických možností.  
Putin neřekl: Rusko to považuje za nezbytné. Nebo Rusko to považuje za účelné. Ale přísně a přesně sdělil formulací, co Rusko považuje za nevyhnutelné. Pro bojovníka to znamená: byli jste vyzváni, a my z této cesty neuhneme.

Od chvíle ukončení projevu na zasedání Valdaje prezident Putin skutečně pálí všechny mosty. Západ mu odpustí pasáže o LGBT, aroganci a pýše Západu, ale nikdy mu neodpustí, že naznačil nevyhnutelnost zničení FEDu a všech jeho mezinárodních institucí, jako je MMF a SB, stejně jako roli dolaru ve světě. Jedná se tak o postavení FEDu od roku 1913 a brettonwoodského (a jamajského) systému od roku 1944 a 1976 a jeho existenci.

Putin nevyhlásil Západu jen šach, ale snaží se otočit stůl s figurkami na šachovnici. Indikuje to oznámení, že Rusko se připojuje k přeformátování světa, v němž je Evropa pouze periferií Eurasie a Rusko jejím centrem. To nejdůležitější se jako obvykle skrývá mezi řádky a v útržcích frází. Nespočetně mnohokrát upozorňuji (i v připravované knize Sympozium) na deficit a na potřebu výuky analýzy rétoriky a jazyka skutečných i neskutečných přátel i nepřátel.

Doufat na Hradě, Strakovce nebo v Černínském paláci, že po takových slovech budou následovat jednání a kompromisy v jakýchkoli otázkách, je naivní. Například ve větě - popravit nelze prominout (omilostnit) - se v USA za slovem popravit píše (podle mých skromných znalostí) čárka. Co to znamená? Nerozhodne se v Bílém domě ani v Kapitolu, ale na Wall Street a ve městě. Na této úrovni nelze rozhodnutí zvrátit. Chci věřit, že vláda ČR nehraje s národem poker a ví, co mám na mysli.

Proto lze tvrdit, že po Putinově Valdajském projevu v tomto roce 2022 Západ již na žádnou pauzu na Ukrajině nepřistoupí. A pokud ano, tak jen proto, aby posílil své síly pro závěrečnou a rozhodující bitvu s Ruskem. Neměli bychom se proto divit, kdyby se v USA stále zřetelněji začaly ozývat hlasy těch, kteří požadují přímou válku s Ruskem všude: na Ukrajině, ve Střední Asii, v Evropě, na Kavkaze. Uvidíme, co přinesou volby v USA za týden (8. listopadu).

Nejde o to, že v pauze by Rusko získalo schopnosti, které před Putinovým projevem neexistovaly. Jde o to, že Putin udělal tečku na "i". Ruská cesta k porážce Západu není vojenská, ale systémově finanční. Chci věřit, že alespoň někdo v české vládě a ČNB si je toho vědom, nebo si to přečtení příspěvku uvědomí.

Takové rozhodnutí je nejenom pro obyčejné a bezmocné občany téměř nepředstavitelné a odvážné i proto, že vyhlášení boje FEDu regionální a místní války transformuje do druhé fronty, která doplňuje mobilizaci, politickou, hospodářsko-technickou a finanční.

Oznámit své rozhodnutí mohl president Putin až po ukončení 20. Sjezdu KS Číny. Na sjezdu došlo k naprosté a nekompromisní porážce proamerické páté a šesté kolony v ČLR. Tato porážka představuje současně asymetrickou odpověď Si Ťin-pchinga na návštěvu Nancy Pelosiové na Tchaj-wan. Jedná se o velice nepříjemnou odpověď USA a přísné varování pro českého a ostatní samo-prohlašující se Tchajwance, sinofoby a rusofoby.

Si Ťin-pching dokázal všemi mastmi mazaným analytikům, vědcům a sinologům, co je to rovnováha sil, jak se zabezpečuje, co znamená kvalita času a jak se s ním hraje a co je vize.  Si Ťin-pching na sjezdu působil smířlivěji tím, že vyjádřil naději na kompromis s USA.

Vladimir Putin si vybral jinou formu a jinou příležitost. Je ve zcela jiné situaci, než je prezident Si. Musí vést nevyhlášenou válku na mnoha frontách. Ohlášené nekonečné vojenské vyzbrojování Ukrajiny Západem se v představitelné budoucnosti představí široké veřejnosti jako příčina hospodářského pádu Západu, jako kulisa k odvlečení pozornosti a jako zlý sen. Po Ukrajině, jako části dlouhého příběhu, vstoupí Tchaj-wan a po něm budování nové mezinárodní finanční platformy v moři slz a krve nevěřících v rozum, objektivní zákony přírody a skutečnost, že pouze člověk, který pozná sám sebe, pozná Boha a svět. Sokrates věděl, že na rozdíl od světa je duše věčná, protože v sobě nese božské semeno, a že člověk poznává sám sebe pouze skrze pochopení božského v sobě. Tím, že pochopí sám sebe, může také pochopit Boha.

Putinova slova proto nelze hodnotit jako opakování tezí z Projevu k Federálnímu shromáždění, ale jako rozhodnutí pro dosáhnutí vedoucí pozice Ruska v nově vznikajícím světovém řádu. Jeho základ tvoří antikoloniální hnutí mnoha zemí jižní, východní a Latinské Ameriky a podobně smýšlející konzervativci a vědoucí část levice na Západě. Tato rostoucí koalice představuje většinu světové populace a bude utvářet svět v 21. století. Souhlasu netřeba.

Jan CampbellPropojenost - Inovace – Inkluzivita

Propojenost - Inovace – Inkluzivita

Jan Campbell 

14. listopadu 2023
San Francisco je již dlouho uznávánoU bránou do Asie a Tichomoří – a díky prezidentu Bidenovi a viceprezidentce Harrisové jsme hrdí na to, že můžeme hostit setkání lídrů na summitu APEC v roce 2023, řekla Nancy Pelosi.

CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

Jan Campbell 

6. listopadu 2023
V době kdy čtete tento příspěvek byly otevřeny brány již k 6. CIIE – Čínskému mezinárodnímu veletrhu dovozu. Otevřen byl 5. listopadu a bude končit 10. listopadu 2023.

Jak se Peking stal Mekkou

Jak se Peking stal Mekkou

Jan Campbell 

1. listopadu 2023
Prezident Si představil plány na obnovu starobylé Hedvábné stezky před deseti lety a s ní i na přetvoření globálního obchodu a politiky, v jejímž středu bude Čína pevně usazena.

Budoucnost Střední Evropy

Budoucnost Střední Evropy

Jan Campbell 

27. října 2023
Pod záštitou a se závěrečným projevem J. E. Kardinála Dominika Duky, oddaného tradiční církvi a jedné z těch osobností, které současná církev potřebuje jako sůl, se ve dnech 13. až 15. října 2023 konala v Praze v Hotelu Pyramida v...

Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka

Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka

Jan Campbell 

17. října 2023
V době, kdy čtete příspěvek, probíhá nebo již proběhla velká událost, o které veřejně právní média referují způsobem, který neodpovídá významu fóra, za to ale plně odpovídá novodobé mediální praxi a principům žvanění.

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Jan Campbell 

14. října 2023
Někteří odborníci preferují výstavbu zařízení s malými reaktory, někteří odborníci vyjadřují obavy o bezpečnost jaderných elektráren.

Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
4%
Ne
transparent.gif transparent.gif
37%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
55%