Svátek má: Dana

Komentáře

Co čekat od koruny po překvapivém zvýšení sazeb?

Česká koruna do nového roku vstoupila nebývale dobře.

Částečně díky velice dobré globální náladě, částečně kvůli poslednímu překvapivému rozhodnutí ČNB - zvýšit na únorovém zasedání úrokové sazby na 2,25%. Česká měna se díky tomu poprvé od roku 2013 podívala pod 25,00 EUR/CZK.

Je však třeba brát v potaz, že tento krok ČNB byl pravděpodobně ojedinělý. Rozhodnutí zvýšit sazby bylo těsné a sama nová prognóza naopak předjímá možnost poklesu sazeb již v druhé polovině roku 2020. My navíc oproti nové prognóze ČNB počítáme v tomto roce se slabším růstem české ekonomiky. To pro korunu není nijak dobrá zpráva, a proto zatím nechceme přepisovat náš delší korunový výhled počítající prakticky se stejným kurzem jako dnes i na konci tohoto roku.

Nejbližší týdny nicméně pro korunu ještě mohou být příznivé.  Vysoké úrokové rozpětí mezi českými a eurovými sazbami (dosáhlo slušných 2,75 procentního bodu)  v časech globálního optimismu může do koruny přitáhnout ještě nový zahraniční kapitál. Stejně tak koruna může těžit z relativně nižšího zajištění českých exportérů - ti se mohou v nejbližších týdnech na rozkolísanější trh rychleji vracet a prodávat eura.  

Na druhou stranu globální sentiment živící dnešní zisky výše úročených měn jako koruna je vrtkavý a řada událostí (koronavirus,2. fáze obchodní dohody Čína vs. USA, americké prezidentské volby, vyjednávání o obchodní dohodě EU a UK) může náladu zhoršit a nastartovat na globálních trzích korekci.  A pak by koruna, zatížená vysokým objemem zahraničního kapitálu a vidinou stabilních nebo nižších sazeb, těžko zůstala stát stranou.


Jan Bureš


Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
4%
Ne
transparent.gif transparent.gif
38%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%