Svátek má: Hugo

Komentáře

Česko ve vleku eurozóny bohatne…, kde nejvíce?

I když poslední čísla z eurozóny “neoslňují”, čeká nás další silný rok - bude se jednat již o pátý rok v řadě, kdy se růst eurozóny bude blížit nebo překoná 2 %.

Z příznivé situace těží i Česko, které v posledních čtyřech letech eurozónu v růstu navíc výrazně překonává. Za poslední čtyři roky se HDP reálně (po očištění o cenový vývoj) v Česku zvýšil o necelých 15 %, zatímco v eurozóně o necelých 9 %. Paradoxní je, že za celé post-krizové období (posledních devět let) to není o moc vice. Z pohledu Česka je pak vždy otázkou “do pranice”, zda si na rychlý růst ekonomik dokáží sáhnout i domácnosti.

Podle hrubých čísel se zdá, že v zásadě ano. Zatímco nominální HDP (včetně růstu cen) od roku 2008  vzrostl o zhruba 18%, čistý disponibilní důchod domácností (tedy to, co lidem zůstane v peněženkách po odečtení daní a přičtení nejrůznějších podpor) stoupl o 17%. Čísla (v detailnějším členění) máme zatímm k dispozici do roku 2016, ale rok 2017 byl spíše ve znamení zlepšující se situace domácností.

Při pohledu do krajů je patrné, že čisté příjmy nerostou vždy a všem stejně. V posledních devíti letech relativně nejrychleji rostlo bohatství lidí ve středočeském, jihomoravském a libereckém kraji. Po přepočtení na obyvatele nám lidnatý středočeský kraj vypadne a vedle libereckého a jihomoravského kraje se čisté finanční příjmy nejvíce zvýšili lidem na Karlovarsku .

Jan Bureš


Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
54%
Ne
transparent.gif transparent.gif
23%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%