Svátek má: Jana

Komentáře

Markéta Adamová

poslankyně PSP ČR (TOP 09)

Babička na rodičovské pomůže rodinám

Babička či dědeček na rodičovské je nová možnost pro matky, které se chtějí rychleji vracet ke své profesi.


Chceme nabídnout rodičům další možnost, jak se postarat o děti, a přitom nepřijít o kontakt s profesí. Státem zaplacený prarodič pomůže rodinám sladit rodinný a pracovní život. Lety prověřený model má proti chůvám nebo dětským skupinám výhodu - dítě zůstává stále v přirozeném a známém rodinném prostředí.

Návrh by pomohl nejen asi 30 tisícům žen, které nechtějí zůstat delší dobu odtržené od své odborné profese, ale řeší i problematickou situaci žen nad 55 let, které jsou na pracovním trhu ohroženou skupinou. V Česku je míra zaměstnanosti u žen od 55 do 59 let v současnosti asi 65 procent, ve věku 50 až 54 let je ale míra zaměstnanosti 84 procent.

Tzv. rodičovská dovolená je v Česku oproti jiným zemím velmi dlouhá a mnoho žen by se chtělo vrátit do práce dřív. Náš zákon dává možnost matce nebo otci už po prvním roce rodičovské dovolené začít pracovat třeba na zkrácený úvazek. Prarodič získá od státu rodičovský příspěvek, bude mít placené zdravotní pojištění a celá doba se jim započítá také do důchodu. V podstatě legalizujeme věc, která v praxi běžně funguje, ale nemá tyto výhody.

O rodičovský příspěvek ve výši 220 tisíc korun si dnes může požádat po skončení mateřské pouze matka nebo otec dítěte a čerpání si mohou rozdělit až do tří let věku dítěte. Tzv. mateřská končí po 28 týdnech u jednoho dítěte, v případě dvou a více dětí po 37 týdnech.

Změny v zákonech o státní sociální podpoře a o veřejném zdravotním pojištění přinesou také další novinky. Navrhuji zrušit maximum rodičovského příspěvku (dnes je 11 500 korun za měsíc) tak, aby si rodiny mohly co nejlépe nastavit dobu, kdy budou pečovat doma o dítě. Pracující rodiče dnes přicházejí o možnost čerpat rodičovský příspěvek, pokud chtějí využívat jesle nebo mateřskou školu na více než 46 hodin měsíčně. Nově by mohli využít až 92 hodin měsíčně, aniž by nárok na rodičovský příspěvek ztratili.

Markéta Adamová