Svátek má: Dobromila

Komentáře

Stanislav Křeček

veřejný ochránce práv

Demonstrace proti nájmům? Zatím v Izraeli…

Prý inspirováni událostmi v některých arabských státech svolávají se v Izraeli na sociálních sítích lidé k demonstracím proti neúnosně vysokým nájmům.


Prý se v hlavním městě Izraele, v Tel Avivu, za třípokojový byt platí až tři čtvrtiny průměrného měsíčního platu, jak se 1. 8.2011 dozvídáme ze zpráv ČT 1 ! Tak daleko opravdu ještě nejsme: je-li u nás, v České republice, průměrný příjem něco přes 24. tisíc Kč (s tím, že dvě třetiny lidí si o takovém příjmu mohou jen zdát) mělo by být nájemné za obdobný byt v Praze něco kolem 18. tisíc Kč. Má-li takový třípokojový byt asi tak kolem 80 metrů podlahové plochy, pak by nájemné za jedem metr mělo být něco kolem 225,- Kč. Dosud regulovaný nájem však ve velké části Prahy už přesahuje 100,-Kč za metr podlahové plochy.

Ale regulace nájmů příští rok v Praze končí a stačí se rozhlédnout po nabídkových, „tržních“ cenách nájmů, abychom nebyli příliš klidní. Tak za nájem bytu (na Bytycz.) 2+kk o rozměrech 58 m na pražských Vinohradech požaduje majitel nájem ve výši 13.000.-Kč (224.-Kč za m) a na periferii Prahy, v Běchovicích za 2+KK o rozměrech 60m je požadován měsíčné nájem rovněž 13.000.-Kč tj. 216.-Kč za metr podlahové plochy. Je pravda, že ceny nájmů spíše klesají, ale neklesají také příjmy lidí? Ale kdo myslí na důchodce s desetitisícovými důchody a na tu většinu občanů, sice řádně pracující, ale jejich příjem se průměrné mzdě zdaleka ani nepřibližuje?

Jakoby to zatím nikomu nevadilo. Žádné demonstrace, vláda i opozice v pohodě a vládní poslanci zhoršují postavení nájemců a jejich soudní ochranu v ustanoveních nového občanského zákoníku jak to jen jde. A pronajímatelé: navrhují, aby těm nájemcům, kteří nebudou mít peníze na jejich „tržní nájmy“ je doplatil stát. A žalují nás ( tedy ČR) až ve Štrasburku. Kdyby tak některý ze štrasburských soudců strávil alespoň část své letošní dovolené v krásném Izraeli….

Ale bytová „hrůza“ trvá nejen v Izraeli. Ze zprávy dopisovatele ČT ve Francii, kterou již dvakrát ČT 1 odvysílala, jsme se dozvěděli, že bydlení v Paříži je opravdu drahé. Považte: za velmi pěkný třípokojový byt ve výborné čtvrti platí rodina majitele restaurace celých 2.800,-EU při průměrném platu ve Francii (3.600,- EU). To v Praze by se na obrazovce starostlivě se tvářící manželka pařížského nájemce bytu teprve dozvěděla, co to jsou drahé nájmy!

Mimochodem: nevyvrací situace v bydlení v Izraeli stále ještě (i z akademických kruhů) omílané tvrzení, že regulace nájmů zvyšuje ceny a že volný trh ceny nájmů vyřeší? V Izraeli žádná regulace není a trh řádí jak chce! Není už konečně čas myslet na pořádnou demonstraci, když procházky s transparenty po Praze už trochu vycházejí z módy?

Stanislav Křeček
Zopakujeme Švédsko?

Zopakujeme Švédsko?

Stanislav Křeček 

22. září 2022
Vláda má ve svém programovém prohlášení závazek chránit „zranitelné občany“, ale mnozí z těch, kteří na semináři vystupovali, si nebyli jisti tím, kteří občané tuto ochranu potřebují…

Jiné výročí

Jiné výročí

Stanislav Křeček 

8. května 2022
O realistickém míru, který by zachránil lidské životy, vytvořil podmínky pro další jednání a pro vliv svobodného světa na budoucí změnu třeba aktuálně těžko přijatelných podmínek nechceme jednat s válečným zločincem Putinem

Nájem bytů, předvídatelnost a diskriminace

Nájem bytů, předvídatelnost a diskriminace

Stanislav Křeček 

20. května 2015
O tom, že důsledky právních předpisů a rozhodnutí, by měly být předvídatelné, nebude asi sporu.

Memento Cibulka?

Memento Cibulka?

Stanislav Křeček 

9. května 2015
V hlomozu aktuálních událostí - oslavy osvobození, nebo co to bylo, jmenování nebo nejmenováni profesorů – téměř unikl pozornosti další projev již infekčního problému, který má tentokráte jméno Cibulka.

Odmítněme státní výklad rodinného práva!

Odmítněme státní výklad rodinného práva!

Stanislav Křeček 

28. března 2015
Jedním z témat, které v uplynulých týdnech a měsících oživovaly naši mediální i veřejnou scénu, byla kauza dětí Michalákových.

Jiný Listopad

Jiný Listopad

Stanislav Křeček 

11. listopadu 2014
Ve své brněnské kanceláři mám pověšenu fotografii pořízenou někdy koncem listopadu nebo na začátku prosince 1989 v sídle tehdejší Československé strany socialistické na pražském Náměstí Republiky.

Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%