Svátek má: Julie

Politika

Velikost textu:

Ve šlépějích Františka Mrázka kráčí Anděl smrti

Ve šlépějích Františka Mrázka kráčí Anděl smrti

<< EXKLUZIVNĚ >>  Neobyčejný příběh kdysi nejspíše jednoho ze stovek obyčejných pražských veksláků, který se díky dobrým známostem s předlistopadovou politickou garniturou stal jednou z vedoucích figur českého podsvětí s vazbami na policii, politiky a dokonce i na státní zastupitelství.

Ilustrační foto
8. ledna 2018 - 08:05

Pakliže se domníváte, že je řeč o zesnulém kontroverzním podnikateli Františkovi Mrázkovi, pak jste na omylu. Řeč je o jeho nástupci Tomášovi Linhartovi, od kterého by se kdysi nejslavnější boss českého podsvětí mohl lecčemu přiučit.

Redakce serveru Prvnizpravy.cz přináší exkluzivně další pokračování ožehavé kauzy týkající se společnosti Masokombinát Písek, která započala v polovině devadesátých let a dodnes není vyřešena. Díky novým materiálům a dokumentům, které má redakce exkluzivně k dispozici, se nejspíše není čemu divit. V kauze totiž figuruje od samého počátku právě Tomáš Lihnart, současný „Capo di tutti capi“ až dosud dobře utajované a velmi nebezpečné podnikatelsko-policejní mafie.

PSALI JSME: Učiní Lenka Bradáčová konec éry další podnikatelsko-policejní mafie?

Anděl Smrti
Takto například vyobrazil Tomáše Linharta kdysi ve své reportáži v televizi NOVA v pořadu „Na vlastní oči“ redaktor Josef Klíma. Název jeho reportáže ANDĚL SMRTI poukazoval na sérii čtyř záhadných úmrtí osob, kteří s Linhartem obchodovali. Doslova hrůzu vzbuzující soudní proces dokresluje i domněnka samotného majitele Masokombinátu Písek Čestmíra Motejzíka, že to byl právě Linhart, kdo nechal zavraždit obchodního ředitele Masokombinátu Jiřího Motejzíka, aby si vynutil vyplacení směnky v hodnotě 75 mil. Kč, a kterou v té době Čestmír Motejzík odmítal uznat (k dnešnímu dni má tato pohledávka včetně příslušenství hodnotu takřka 170 miliónů korun, pozn. redakce). Pro čtenáře asi nebude překvapením zmínka, že se Tomáš Linhart již u soudu přiznal, že majitelem zmíněné směnky není a nikdy nebyl.

PSALI JSME: Dva v jednom aneb bude Lenka Bradáčová ženou štěstěny?

Linhart a jeho velmi nebezpečné vztahy
Ačkoli se Linhart rád vydává za řádného podnikatele, tomuto původním povoláním vekslákovi z éry konce osmdesátých let se podobně jako Mrázkovi podařilo vytvořit nebezpečnou a velmi rafinovanou chobotnici vztahů a „obchodních dohod“, kdy na jedné straně stál on coby podnikatel a řada jeho kumpánů z podsvětí, a na straně druhé lidé od policie a časem dokonce i ze státního zastupitelství.

Linharta např. před lety shledal Pražský městský soud vinným za pokus o podvod a vyfasoval trest devět let ve vězení. Ani zde se čtenář patrně nebude divit, že za stěnami věznice nestrávil ani minutu. Po vleklé kauze a odvolání byl Linhart zproštěn viny, a o finálním verdiktu mělo rozhodnout dovolaní k Nejvyššímu soudu.

Dokončení řádného procesu však překvapivě zhatil sám šéf žalobců Pavel Zeman, neboť Dovolání nechal místo sebe podepsat svého tehdejšího prvního náměstka Igora Stříže, ačkoli byl Zeman ze svého titulu a funkce jediným oprávněným člověkem tento dodatek podepsat.

Kam až sahají a jak moc nebezpečná jsou chapadla Linhartova gangu?
Diskutovat o tom, zdali a jak jsou nebezpečná, nejspíše není ani třeba. O tom by mohli (kdyby mohli) říci své dnes již mrtví obchodní partneři Tomáše Linharta. Všichni do jednoho zemřeli za záhadných a podivných okolností.

Naše redakce začala podrobněji mapovat aktivity Tomáše Linharta v souvislosti s kauzou Masokombinátu Písek. Z počátku bylo pro nás na této kauze velmi zarážející a překvapivé, že v dnešní době, chceme-li se nazývat demokratickým a právním státem, existuje soudní spor, který stále není ani po dvaceti letech vyřešen.
Naše redakce začala sledovat tuto kauzu při podrobnějším zkoumání spisů, dokumentů a jiných materiálů, které před časem exkluzivně obdržela. Dosud jsme vydali tři články a na základě rozhovorů se svědky a některými aktéry kauzy jsme připravovali další… A pak přišel Š0K!

Policajt nebo rošťák
Z materiálů, které redakce obdržela před několika dny, totiž vyplývají znepokojivá fakta, která poukazují na velmi nestandardní kroky a úkony ze strany některých státních zástupců, policejních vyšetřovatelů a dokonce i ze strany Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ve spisech figurují jména bývalých nebo dokonce současných policistů či státních zástupců, a všichni mají něco méně či více společného s osobou Tomáše Linharta. Zajímavé jsou třeba dokumenty, ze kterých vyplývá, že např. Inspekce ministra vnitra vedla před lety šetření v kauze spojené s osobou Tomáše Linharta a Masokombinátem Písek, ve kterém se objevují jména bývalých či stále sloužících policistů, jako např. tehdejší pplk. Jiří Mazánek z ÚOKFK, Igor Gáborik, Luděk Hackel, Stanislav Rajtmajer, někdejší náměstek ředitele SPOK plk. Josef Holub a řada dalších.

PSALI JSME: Odhalí Bradáčová žábu na prameni? Pro lidi je symbolem spravedlnosti

Zajímavé, resp. alarmující jsou i některé pasáže z dokumentů či spisů námi obdržených. Než redakce zpracuje veškeré materiály, přinášíme vám zatím krátkou, leč velmi mrazivou citaci, kdy v jednom z materiálů již zmíněný plk. Josef Holub sděluje kolegovi následující:

Josef Holub: „Vy se zajímáte o Linharta? Chci vás jenom upozornit, že je za ním sedm mrtvých“. Po tomto prohlášení odešel z kanceláře svého kolegy pryč, aniž by cokoli dál k věci vysvětlil.

        (svob., prvnizpravy.cz,foto arch.)